Enely Jaager

KAKSTEIST - BERLIIN

Enely Jaager
KAKSTEIST - BERLIIN

12

BERLIINI MARATON

SEPTEMEBR 2022

Saksamaa pealinn Berliin on väga mõnus sihtkoht koos metsade, parkide, jõgede ja kanalitega. Elav suurlinn koos oma suursuguste monumentide ja linnakäraga. Tänavad on piinlikult puhtad aga on tunda ka sellist mõnusat boheemlaslikku vaibi. Üks suur rahvaste ja erinevate kultuuride paabel. Kindlasti mõjutab siiani Berliini elu Teine maailmasõda, kui pärast selle lõppemist jagati Saksamaa kaheks ning ka sõjast laastatud Berliin ei jäänud sellest puutumata. Lääne-Berliinist sai Lääne-Saksamaa enklaav ning Ida-Berliin kuulutati Ida-Saksamaa pealinnaks. Berliin eraldati kaheks, kolmekümne kaheksaks pikaks aastaks. Pärast Berllini müüri langemist 1990ndal aastal ja Saksamaa taasühinemist sai Berliinist taas Saksamaa pealinn. Kuigi enamus Berllini müürist on lammutatud, on külma sõja ajastu hõngu siiski kohapeal tunda. Berliini müüri pikimas säilimud lõigus asub nüüd “East Side Gallery”. 118 kunstnikku 21-st  riigist said võiamluse looming enda seest valla päästa.

Kes meist poleks kuulnud Erich Honekeri ja Leonid Breznevi ikoonilisest suudlusest?

Berliini Mitte linnaosas on üks kohustuslikest külastuskohtadest Hackescher Markt ja selle lähedal asuv Hackesche Höfe. Siin on omavahel ühendatud linna põnev ajalugu ja tänapäevane eluviis. Berliin on hästi multikultuurne suurlinn ja seda märkab ka siin piirkonnas pea igal sammul. Stiilsed disainipoed, põnev arhitektuur, restoranid, baarid.

Laupäeval, päev enne Berliini maratoni toimub Hackescher Marktil talu- ja käsitööturg, kus müüakse tänavatoitu, kohalikke talutooteid ja käsitööd. Palju erinevaid söögikohti aga minu valikuks osutus toiduautos värskelt valmistatud pastaroog. Päev enne maratoni ikka pasta, mis muu.

Mõnikord on vähem rohkem

Hackesche Höfe on natuke boheemlasliku atmosfääriga kaunis siseõuede kompleks, mis koosneb kaheksast omavahel ühendatud sisehoovist. Kunstigaleriid, käsitööpoed, butiigid, töötoad ja töökojad. Mõnusad kitsad kunsti äärest ääreni täis nurgatagused. Väga põnev ja palju avastamist.

Ühe kohustusliku külastuskoha lisan veel, Pergamonmuseum. Ajalugu, iidsed tsivilisatsioonid, moodne kunst.

Berliinis jalutades võib märgata ka hästi nunnusid, värvilisi, elusuuruses karuskulptuure. Karu on selle linna sümboliks juba alates aastast 2001. Berliini karu on vahva sõnade mäng, sest karu on saksa keeles bärlein ja see kõlab nagu Berliin. Berliini karud sümbolseerivad mõistmist ja sallivust ning seisavad nii Berliini kui ka terve Saksamaa kosmopoliitsuse eest. Berliini karu on rohkem kui lihtsalt sümbol – see esindab linna ajalugu, kultuuri ja sõbralikku vaimu. Karu kujutis tervitab külalisi igal sammul ning muudab Berliini unikaalseks ja äratuntavaks.

Lisaks on karu ka Berliini linna lipul.

Berliini linna lipp oli armastatud aksessuaar ka maratoni fännide seas ja ongi aeg selle blogi põhiteema juurde tulla. Berliini maraton on maailmakuulus iga-aastane jooksuvõistlus, mis toimub Saksamaa pealinnas Berliinis. Berliini maraton kuulub World Marathon Majors sarja ja see pälvib maratoni jooksjate seas üha suuremat populaarsust. World Marathon Majors on formaat, mida kutsutakse ka kuue tähe maratonideks. Osaleda tuleb kuuel maailma kõige populaarsemal maratonil, milleks on maratonid Tokyos, Bostonis, Londonis, Berliinis, Chicagos ja New Yorkis. Kui kõik 6 on lõpetatud, saad sa kaela endale endale supermedali. Pärast Berliini on mul 3 tähte juba olemas: Tokyo, New York ja Berliin. Kolm veel minna.

Berliini maraton on tuntud oma kiire ja tasase raja poolest, mis meelitab kohale nii eliitjooksjaid kui ka hobisportlasi üle kogu maailma. Tänu suurele populaarsusele on see üks nendest jooksudest, kuhu maratonituristidel on võimalik rajale saada kas siis läbi heategevuse, loosirattal õnne proovides või läbi vahendajate. Mina pean ennast maratonituristiks, sest rajale ma kõike välja panema mitte kunagi ei lähe. Jooksen rahulikult omas tempos, naudin maratonimelu, kauneid vaateid ja ke telefon peab fotode tegemiseks alati käeulatuses olema, sest blogisse ju mälupilte endasi anda on võimatu. Minu moto rajal on alati see, et jooksu tuleb nautida ja maratonijooksmist ei tohi liiga tõsiselt võtta.

Kui ma aasta enne maratoni loosirattasse oma soovi teele saatsin, olin täiesti kindel, et esimese korraga kindlasti see ei õnnestu aga suur oli mu rõõm, kui sain teada, et olen osutunud väljavalituks.

Enne tähtsat jooksupäeva tuleb kõigepealt külastada EXPO’t, kus saab kätte jooksunumbri ja ka tutvuda uute jooksutrendidega. Berliini maratoni EXPO toimus vanal lennuväljal, mis lisas kogu üritusele ainult suursugusust juurde. Sissepääsul kinnitati randmele värviline käepäel, ilma milleta ei olnud võimalik territooriumil liikuda ja käepaela ei tohtinud eemaldada kuni jooksu lõpuni. EXPO on ka parim koht uue varustuse soetamiseks, sest müüjad seal annavad väga asjakohast ja tarka nõu. Minu uued lemmikud on nüüd Hoka jooksutossud. Ülimugavad ja kerged ning sain ka müüjatelt kinnituse, et võin nendega juba paari päeva pärast maratoni joosta. Panin need kohe jalga, et uued jooksusussid mõnusalt sisse kõndida.

Kõik kes jooksevad Berliinis, on neli päeva tasuta transport. Metroopiletid ei ole küll väga kallid aga see oli korraldajate poolt tore kingitus. Ka kõikidel kohalikel soovitati ühistransporti kasutada, sest autode parkimise ruumi lihtsalt ei ole. Üldse oli kõik saksa täpsusega väga hästi korraldatud. Kui maratoni hommikul oma hotellist väljusin, siis lihtsalt tuli mõnele kohalikule jooksjale ennast sappa haakida ja äraeksimise võimalust lihtsalt ei olnud. Tühjad linnatänavad olid ainult jooksjate ja nende sõprade päralt.

Rahvarohketel maratonidel tuleb alati aega varuda et õigeks ajaks stardialasse jõuda (selle maratoni lõpetas 34 752 jooksjat). Kui oma jooksukoridori hiljaks jääd, tuleb kõige lõpust startida. No ja muidugi läheb aega WC järjekorras, sest need on lihtsalt kilomeetrite pikkused.

Berliini maratoni peetakse juba aastast 1974. Maratonirada on tasane ja seetõttu on seal joostud ka palju maailmaekordeid. Juba enne 2022 Berliini maratoni räägiti palju sellest, kuidas valitsev maailmarekordi omanik Eliud Kipchoge läheb püüdma uut rekordit. Nii võistluse korraldajad, kui ka Eliud olid selles üsna kindlad, sest medalile oli trükitud Eliudi näopilt, kui selle jooksu kõige suuremast staarist. Igatahes uus võimas maailmarekord sai joostud ajaga 2.01.09 ja Eliud purustas ka temale juba varem kuulunud maailmarekordi 30 sekundiga. Palju õnne!

Ma võin ka nüüd uhkusega õelda, et olen jooksnud maratonil, kus püstitati maailmarekord. Ja mine sa tea, äkki isegi puudutasin oma jooksutossuga Kipchoge jalajäjge.

2022 aasta Berliini maratoni medal

Kui need megapikad WC järjekorrad välja jätta, siis oli Berliini maraton tipptasemel korraldatud. Päris palju kasutati võimalust võistlusele saabuda jalgrattga. Minu puhul oleks see vist välistatud. Võistlusele saabumine jalgrattaga pedaalides oleks kindlasti hea soojendus aga pärast 42 jooksukilomeetrit peab ju tagasi ka sõitma. Eelseisvaks pingutuseks andsid motivatsiooni “Hall of Fame” tribüünilt tervitavad eliitjooksate papist figuurid ja täiesti märkamatult olengi selles sipelgapesas jõudnud enda stardialasse.

Jooksjad on stardis tihedalt üksteise vastu surutud. Väljuhääldist kõlab Kelly Clarkson’i Stronger: “What doesn’t kill you makes you stronger…”, rahvas hullub, tantsib, keegi teeb venitusharjutusi, kätemeri liigub meloodia rütmis ja kõlabki stardipauk.

Suured linnamaratonid on just sellepärats nii ägedad, et jooksjatele tulevad kaasa elama tuhanded kohalikud elanikud, turistid, vabatahtlikud, bändid, DJ-d, ergutusrühmad. Meeleolu on nii sportik kui ka natuke pidulik. Lisaks sellele, et elatakse oma sõpradele kaasa, on see võimalus ka poolehoidu avalada päevapoliitikale, seista vähemuste eest. Elame maailmas kus sport ja poliitika ei ole enam ammu lahus, kuigi peaksid olema. Jooksurajal see mind väga ei häirinud või siis on iseendaga niipalju tegemist, et ei lase ennast häirida sellest, et poliitika ennast jõuliselt  sporti surub.

Eks oli natuke naljakas ka kui meie aja negatiivne kangelane oli nagu poksikott, keda jooksjad lõuahaagiga kostitasid.

Roheaktivistidele tegi kindlasti rõõmu, et joogitopsid olid taaskasutatud plastist. Aga ikkagi on seda plastikusodi, kasutatud joogitopse tänavatel kümnete tuhandete kaupa. See on ju meeletu ressursi raiskamine. Kas keegi palun aitaks koos minuga välja mõelda mingi uue joogipakkumise viisi maratonidel et hoida ja säästa loodust, planeeti.

#rohepööre

Ja nii see rada mõnusalt kulges. Vahepeal mõtled, et võiks ju natuke kõndida aga pealtvaatajad lihtsalt ei lase luuserdada. See on täiesti meeletu, mis raja ääres toimub. Ja ega ei ütle ära ka ühest taastavast massažist.

Ja siis said jälle kõik soovijad käelööki harjutada. Vaesekesel oli kulm juba täitsa rullis.

Finiš on pidulik. Brandenburgi värav, mis on Berliini üks ikoonilisemaid sümboleid, on lihtsalt ideaalne lõpp sellele meeletule spordipeole.